Menu Zavrieť

Zlatá žila (hemoroidy, hemeroidy)

ROZLÚČTE SA SO ZLATOU ŽILOU

Symptómy

Hemoroidálne ochorenie známe pod názvom “zlatá žila”, “hemoroidy”, či “hemeroidy” má cyklický charakter. Pacienti s dlhoročnými problémami s hemoroidmi udávajú striedanie obdobia s problémami, ktoré trvajú niekoľko dní až týždňov a obdobia relatívneho pokoja. Je zrejmé, že aj keď problémy vymiznú, ide len o dočasné trvanie.

Hemoroidy – Zlatá žila – laserová operácia

Štádiá ochorenia

Prvé štádium sa charakterizuje svrbením, pálením a krvácaním po stolici. Pri druhom štádiu sú spomenuté príznaky výraznejšie, a to nadúvaním jednotlivých uzlov pri stolici, tzv. prolaps uzlov (vyklenutie uzlov). Vyklenuté uzly sa samé reponujú dovnútra. Tretie štádium je komplikované, prolaps uzlov si pacient musí sám zatlačiť, alebo je trvalo prolabovaný a prejavuje sa sekréciou hlienu, krvou na prádle a zápalovými komplikáciami s opuchom. Štvrté štádium je charakterizované prakticky trvalým krvácaním prolabovaných hemoroidov z análneho otvoru, trhlinami sliznice a môže sa vyskytnúť perianálny abscess.

Príčiny

Príčina vzniku hemoroidov je multifaktoriálna. Medzi najčastejšie príčiny patria: zápcha, genetická predispozícia, sedavé zamestnanie, gravidita, nádory v malej panve.

Vstupné vyšetrenie na našej klinike

Samotnému zákroku v našej chirurgickej ambulancii predchádza  palpačné vyšetrenie konečníka  a určenie štádia hemoroidov, eventuálne vylúčenie iných možných príčin krvácania, ako sú polypy, cievne malformácie, divertikuly či nádory. Po absolvovaní vstupného vyšetrenia lekár indikuje rektoskopické vyšetrenie konečníka, príp. anoskopiu. Pacient absolvuje rektoskopické vyšetrenie pred zákrokom / môže aj v deň zákroku /.

Liečba zlatej žily na našej klinike

Pri prvých dvoch štádiách sa vykonáva symptomatická konzervatívna liečba: úprava životosprávy, starostlivosť o pravidelnú mäkkú stolicu, čapíky, z liekov venotoniká. Najvhodnejšie je začať s liečbou pri prvých prejavoch a obrátiť sa s otázkami na lekára.

V treťom a štvrtom štádiu je liečba chirurgická. Pacientom ponúkame 2 metódy liečby zlatej žily.

 1. Laserová liečba hemoroidov
 2. Barronová elastická ligatúra

O metóde zákroku pre konkrétneho pacienta rozhoduje lekár na vstupnom vyšetrení.

1. LASEROVÁ OPERÁCIA ZLATEJ ŽILY

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá cca do 15 minút. Po výkone pacient odchádza domov s doprovodom ďalšej osoby. Nasledujúci týždeň sa odporúča práceneschopnosť a domáce liečenie.

Princíp laserovej operácie

Tenký laserový lúč minimálne poškodzujúci okolité tkanivá odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia jeho miesta. Pri ošetrení dochádza k okamžitému zastaveniu krvácania a k menšiemu opochu a tým pádom k podstatne menším bolestiam a hojenie je nepomerne rýchlejšie v porovnaní s klasickou chirurgickou liečbou.

Výhody laserovej operácie

 • zákrok je prevádzaný ambulantne v lokálnej anestézii, ktorá sa nespája s mnohými rizikami v porovnaní s celkovou anestéziou
 • rýchlejšia rekonvalescencia a návrat do zamestnania
 • odstránenie všetkých hemoroidov naraz

Pooperačná starostlivosť

 • sprchovať niekoľkokrát denne
 • používať rektálne maste, čapíky, čistiacu penu
 • sedavé kúpele v dubovej kôre
 • diéta (tekutá kašovitá strava)
 • fyzické šetrenie

Vyliečenie sa dá očakávať do siedmich dní. Treba pripomenúť, že dĺžka rekonvalescencie je individuálna a závisí aj od štádia a veľkosti hemoroidov.

2. Barronova elastická ligatúra

Ide o liečbu hemoroidov nechirurgickým spôsobom. Metóda umožnuje odstránenie takmer všetkých stupňov hemoroidálneho ochorenia.

Technika aplikácie gumového krúžku

Samotná aplikácia gumového – latexového krúžku sa robí pri anoskopii. Pacient zvyčajne leží na ľavom boku, so zohnutými kolenami pritiahnutými ku hrudníku. Na uzol vyčnievajúci do anoskopu sa priloží trubicovitý ligátor s gumeným krúžkom. Krúžok je natiahnutý  na okraj ligátora. Po spustení odsávačky sa hemoroidálny uzol nasaje do rúrky konca aplikátora a následne sa na bázu nasatého uzla zosunie natiahnutá gumička z konca aplikátora. Gumička – krúžok, zaškrtí prívod i odvod krvi z hemoroidálneho uzla. Následkom toho uzol v priebehu cca 5 dní odpadne a pri kontrolnom vyšetrení cca o 14 dní nachádzame na jeho mieste len malú belavú jazvičku. Celý zákrok nakladania gumičky trvá od 3 – 5 minút, je nebolestivý, bez krvácania.

Ak treba ošetriť ďalší hemoroidálny uzol, robíme tak až po dvojtýždňovom odstupe po prvej aplikácie gumičky.

Výhody použitia elastickej ligatúry

 • netreba znecitlivenie a po zákroku väčšina pacientov neužije analgetikum / miesto s naloženými gumičkami nemá citlivé nervové zakončenia /
 • zákrok sa robí ambulantne a je jednoduchý
 • zákrok netrvá viac ako päť minút
 • po zákroku pacient odchádza bez potreby doprovodu
 • zákrok zvyčajne nevyžaduje práceneschopnosť, prípadne 2 dni PN-ky
 • pri porovnaní s inými spôsobmi liečby hemoroidov, má elastická ligatúra najvyššiu účinnosť a najmenšie pozákrokové komplikácie.

Obdobie po zákroku

Po naložení Barronovej ligatúry – gumičky, môže pacient vnímať podviazaný uzol ako cudzie teleso v konečníku, niekedy môže byť aj nutkanie na stolicu. Je to spôsobené tým, že zaškrtený uzol je tuhý a zdurený. Nepodviazaný uzol je mäkký, plastický a nerobí pocit cudzieho telesa. Uvedené obtiaže trvajú zvyčajne len niekoľko hodín, maximálne do 1-2 dní po zákroku.

Výnimočne sa môže vyskytnúť aj bolesť po aplikácii gumičky. A to aj napriek tomu, že gumička bola naložená na necitlivé miesto. V týchto prípadoch vystačíme a bežnými liekmi od bolesti. Ak pacient aj napriek tomu vníma bolestivosť v mieste aplikovanej gumičky, nie je problém gumičku prestrihnúť a odstrániť.