Menu Zavrieť

Tukové nádorčeky (atherom, gangliom, lipom), kožné výrastky (laser, elektrokoagulácia)

Lekár hrčku vyšetrí hmatom i vizuálne. Môže ísť o neškodný lipom, ľudovo povedané tukový nádór. Lipom je sice neškodný, ale každá hrčka nemusí byť len lipom.  Podľa vzhľadu a miesta výskytu zmnoženého tukového tkaniva sa môže diagnóza odlišovať. Hrčka nad kľúčnou kosťou väčšinou môže svedčiť o gangliome – celkom neškodnej nervovej uzlinke.  Ak sa nachádza v oblasti hrudníka, môže sa jednať o fibrom – teda nezhubný väzivový nádor, cysta vyplnená tekutinou – alebo i zhubný liposarkom. Známe je i rozptýlené zmnoženie tkaniva, ktoré je bolestivé a vyskytuje sa takmer výhradne u žien v menopauze. Vyskytuje sa väčšinou na trupe a končatinách a koža v týchto miestach má modročervenú farbu. Lipomy sa môžu vyskytovať aj ako súčasť iných ochorení. V každom prípade je dôležité prísť s akoukoľvek zmenou k lekárovi.

 

Postup

Je dôležité vedieť, že tukový nádor nezmizne sám od seba. Dermatológ spolu s chirurgom rozhodnú, akým spôsobom je vhodné ho odstrániť. Existujú dve možnosti. Liposukcia alebo chirurgická operácia.

Ak sa nádorovo zmenený tuk odstráni chirurgicky i  s obalom (cez drobný rez v lokálnej anestézii), s najväčšou pravdepodobnosťou sa už neopakuje. Avšak, nie je to vylúčené u ľudí, ktorí sú náchylní na vznik tukových nádorčekov.