Menu Zavrieť

Hernia Inguinalis

Operácia slabinovej prietrže- pruhu

Hernia, prietrž alebo ľudovo povedané pruh je vyklenutie pobrušnice cez brušnú stenu. Cez vzniknutú trhlinu alebo oslabenú brušnú stenu dochádza k vytláčaniu vnútornej výstelky brušnej dutiny. Napriek tomu, že sa prietrže môžu vyskytnúť na mnohých miestach tela, najčastejšie sa objavujú v oblasti slabín, pupku alebo v jazvách po prechádzajúcich operáciách brušnej dutiny.

Príčina vzniku ochorenia

Príčinou vzniku hernie / pruhu je náhle zvýšenie vnútro brušného tlaku napr. v dôsledku intenzívneho kašľa, zápchy, väčšej fyzickej námahy, intenzívneho cvičenia či posilňovania a veľmi často u žien v tehotenstve.

Liečba

Jediným možným liečením hernie/pruhu je operačná liečba. Pri chirurgickom zákroku sa obsah prietržového vaku vráti do brušnej dutiny a oslabené miesto sa spevní. Operácia prietrže sa realizuje v celkovej anestézie. Dĺžka operácie trvá ca. 45minút.

Pooperačná starostlivosť

Po zákroku môže byť väčšinou pacient prepustený do domácej starostlivosti. Stehy sa odstraňujú ca. 10. – 14. pooperačný deň. Pacientovi sa odporúča pooperačný kľudový režim na 5-6 týždňov. Plná fyzická záťaž sa odporúča po 5. týždňoch.