Menu Zavrieť

Materské znamienka

Pojem materské znamienko označuje rôzne kožné prejavy a výrastky, ktoré majú formu škvrny, uzlu, ložiska rôznej farby a veľkosti. Môžu byť ploché alebo vystupujúce, pigmentované alebo nepigmentované, avšak najdôležitejšie delenie vzhľadom na naše zdravie je delenie na benígne, teda nezhubné a malígne (zhubné) kožné útvary.

Pozorovaním zmien na našej koži dokážeme včasne identifikovať hroziace riziko a kontrolou znamienok, ktorá zaberie iba pár minút môžeme odhaliť sporné kožné útvary, ktoré presne identifikuje vyšetrenie u odborníka.

 

Aké zmeny na znamienkach si treba všímať (pravidlá „ABCDE“, ktoré vám pomôžu)

Pravidlo A (asymetria)

Pigmentové škvrny a znamienka majú väčšinou okrúhly symetrický tvar. Práve znamienka, ktoré sú podozrivé majú vo väčšine prípadov asymetrický tvar.

Pravidlo B (ohraničenie)

Ohraničenie materských znamienok je pravidelné a ostré, zatiaľ čo ohraničenie podozrivých škvŕn bude často nepravidelné a s výbežkami.

Pravidlo C (farba)

Pigmenty a materské znamienka sa vyznačujú rovnomerne svetlohnedou alebo tmavohnedou farbou, avšak keď pozorujete zmeny farby alebo nepravidelnú pigmentáciu znamienok na vašom tele, môže ísť o upozornenie na možnosť výskytu melanómu. Nepodceňujte tieto zmeny.

Pravidlo D (priemer)

Zatiaľ čo neškodné materské znamienka sú menšie (do 5 mm), priemer melanómu je zvyčajne väčší ako 5 mm.

Pravidlo E (tendencie na rozvoj melanómu)

 

Ako vykonať samovyšetrenie kože?

 1. Na začiatok zodvihnite ruky pred zrkadlom a prezrite si trup spredu a zo strán.
 2. Následne skontrolujte predlaktie, prednú a zadnú časť paží a dlane.
 3. V treťom kroku si dobre popozerajte zadnú stranu nôh, priestory medzi prstami, spodnú stranu chodidiel a genitálie.
 4. Na to, aby ste si dôkladne prezreli zadnú stranu krku a vlasovú pokožku prameň po prameni sa vám zíde pomoc malého zrkadielka.
 5. Na záver nezabudnite popozerať znamienka na spodnej časti chrbta a na zadku.

 

Ak máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte vyhľadať pomoc. U nás, v CHIRKOZ SK, vám znamienka vyšetríme a chirurgicky odstránime.

 

Prístrojové vyšetrenie kožných zmien (digitálna dermatoskopia)

S rýchlo stúpajúcim trendom výskytu kožných nádorov by sa mala stále väčšia pozornosť sústrediť na predchádzanie ich vzniku. Skorým zachytením nádorového ochorenia kože je možné jeho celkové vyliečenie. Dermatoskopické vyšetrenie je neoceniteľnou pomôckou pri posúdení kožných zmien znamienka.

 

Postup vyšetrenia

Prístroj (dermatoskop) sa priloží na pigmentový útvar. Tento prístroj je dermatológovi brilantným pomocníkom pri vyhodnocovaní stavu pigmentového útvaru. Výsledok je vyhodnotený za pár minút.   (asymetria, ohraničenie, farba, priemer).

Ponúkame Vám odborné dermatologické vyšetrenie pigmentácie kože a odstránenie nebezpečných znamienok s dôrazom na histologické vyšetrenie.

 

Odstránenie znamienka

 • Chirurgické odstránenie – vykonáva sa v lokálnom znecitlivení, trvá cca 15 minút. Stehy na tvári sa odstránia o 7 dní, na tele o 12 dní.

Často kladené otázky a odpovede na tému materské znamienka

 1. Ako zistíme, že s našimi znamienkami nie je niečo v poriadku?

Odpoveď: Od narodenia do dospelosti sa vytvorí na tele v priemere okolo 50 hnedo-pigmentových znamienok. Niektoré môžu byť na miestach, kde sú vystavené mechanickému dráždeniu, tieto potom odporúčame odstrániť. Nemali by sme si uvedomiť, že ho máme. Preto, ak si začneme uvedomovať, že svrbí, mení farbu, zväčšuje sa, začne krvácať bez adekvátneho poranenia, je potrebné vyhľadať čo najskôr kožného lekára.

 1. Aké ochorenia to môže signalizovať?

Odpoveď: Zákernosť problémov s pigmentovými znamienkami je v tom, že nič iné ako zmeny ich vzhľadu a pocitov nesignalizuje, že niečo s nimi nie je v poriadku. Pacienti potom prichádzajú neskoro.

 1. Aká je domáca samo-diagnostika?

Odpoveď: Venovať pozornosť svojmu telu a poprosiť aj svojich blízkych o prezretie znamienka, ak je umiestnené na chrbte, aby sa naň pozreli.

 1. Aké metódy a technológie sa využívajú pri odbornej diagnostike v dermatologickej ambulancii?

Odpoveď: Pre dermatologické vyšetrenie kožného útvaru máme teraz k dispozícii prístroj – dermatoskop, s ktorým je možné dosiahnuť ďaleko väčšie rozlíšenie. V prípade pochybností je možné obraz odoslať na konzultáciu na ďalšie pracoviská, prípadne pigmentované znamienko celé vybrať a odoslať na histologické vyšetrenie.

 1. Aké problémy môžu nastať so znamienkami ? Ako sa liečia?

Odpoveď: Pigmentované materské znamienka – névy môžu meniť farbu, okolo útvaru sa môže vytvoriť biely lem bez pigmentu, môžu svrbieť, rásť, prípadne krvácať. V tomto prípade sa odporúča liečba jednoznačne chirurgická, ktorá pre pacienta znamená vyrezanie pigmentovaného útvaru s následným histologickým vyšetrením. Uvedené vyšetrenie lekárovi poskytne informáciu, či bolo znamienko odstránené v celom rozsahu a či bolo histologicky v poriadku.

 1. Ktoré znamienka (farba, tvar, druh, umiestnenie…) je dobre nechať odstrániť, ktoré je dobre nechať na pokoji a iba ich pozorovať?

Odpoveď: Je jedna hrozná povera, že znamienka by sa nemali odstraňovať, lebo sa stanú zhubnými. Vznikla asi z toho, keď pacienti prichádzali neskoro a už sa im len potvrdila diagnóza. Odstrániť by sa mali všetky znamienka , ktoré označí kožný lekár za podozrivé. To, čo je vonku už neškodí. Sledujú sa len tie znamienka, ktoré nemajú jednoznačné známky potvrdzujúce podozrenie na zhubné zvrhnutie.

 1. Existujú prípady , kedy takéto odstránenie neodporúčate?

Odpoveď: Pigmentové znamienka neodporúčame odstraňovať len vtedy, ak sa nachádzajú na nevhodnom mieste a majú rušivý efekt z estetických dôvodov a jazva po odstránení by bola rušivejšia, ako stav pred jeho odstránením. Miesta, kde najčastejšie môže vzniknúť “škaredá” jazva, sú nad hrudnou kosťou, na chrbte, ramenách a stehnách. Takéto znamienka neodporúčame odstraňovať u pacientov, ktorí majú sklon k tvorbe keloidných jaziev – sú to vyvýšené fialovočervené jazvy.

 1. Či niektoré chronické ochorenia (cukrovka, alergia, pacienti s poruchou krvotvorby…) môžu byť dôvodom, kvôli ktorému preventívne kozmetické odstránenie znamienka neodporučíte? A prečo? Čo by mohlo hroziť pacientovi?

Odpoveď: Okrem porúch zrážanlivosti krvi, alergie na anestetiká, porúch imunity so sklonom k ťažkým infekciám a mimoriadne ťažkých ochorení, nie sú žiadne riziká pri odstraňovaní znamienok.

 1. Aké vyšetrenie musí pacient pred odstránením absolvovať?

Odpoveď: Jedná sa o jednoduchý ambulantný zákrok (vo väčšine prípadov), a preto nie je potrebné ani interné predoperačné vyšetrenie.

 1. Ako prebieha samotný zákrok, aké metódy odstraňovania sa najčastejšie používajú u nás, aké vo svete, existujú nejaké novinky? Pozitíva a negatíva jednotlivých metód.

Odpoveď: Samotnému zákroku predchádza vstupné vyšetrenie, počas ktorého sa lekár oboznámi so zdravotným stavom pacienta. Dohodne sa s ním metóda odstránenia a aký môže byť očakávaný efekt. Pri kozmetickom zákroku sa dohodnú aj na cene zákroku. Všade na svete sa považuje za jediný vhodný postup chirurgické “vyrezanie” a odoslanie na  histologické vyšetrenie. Je vhodné trvať na tom, aby boli histologicky vyšetrené všetky vyrezané znamienka, na tomto nie je dobré šetriť.

 1. Aké pooperačné zásady je nutné dodržiavať?

Odpoveď: Presné poučenie dostane pacient už pri vyšetrení. Rana sa hojí 7 až 10 dní, potom sa vyberajú stehy. Dovtedy je potrebné dodržiavať zásady hygieny, aby sa rana neinfikovala, inak vzniká riziko “škaredej” jazvy. Pacient by nemal cvičiť, lebo ťah na kožu vedie tiež k vytvoreniu rozostúpenej  jazvy.

 1. Ktoré ročné obdobie je na odstraňovanie materských znamienok najvhodnejšie, a prečo?

Odpoveď: Vo väčšine prípadov, kedy sa jedná o problematické znamienko nie je možné čakať na vhodné ročné obdobie a odstraňuje sa čo najskôr. Pri estetickej indikácii je vhodné vyhnúť sa horúcim letným dňom, kedy je väčšia pravdepodobnosť bakteriálnej infekcie rany.

 1. Existujú aj neinvazívne metódy odstraňovania znamienok?

Odpoveď: Nie. Je možná jedine kamufláž – prekrytie make-up-om.

 1. Aký je rozdiel medzi jednotlivými znamienkami, ako ich môže laik rozlíšiť?

Odpoveď: Najmä znamienka s viacerými odtieňmi  hnedej farby, svrbiace, ľahko krvácajúce, prípadne s pigmentovaným závojovitým lemom by mali byť sledované v dermatologických ambulanciách.

 1. Aké spúšťače môžu naštartovať dermatologické ochorenia, ktoré sa zvyknú prejavovať práve zmenou tvaru, farby, ohraničenia materského znamienka? A aké ochorenia to sú?

Odpoveď: Ženy to vedia, počas tehotenstva sa v ženskom tele začne tvoriť viac hormónov, jeden z nich stimuluje tvorbu pigmentu. Toto vedie k stmavnutiu pleti, pigmentových znamienok a aj prsných bradaviek. Podobný stav môže vzniknúť pri nádoroch hypofýzy.

 1. Ako sa liečia?

Odpoveď: Tento stav nezvykneme liečiť, po ukončení tehotenstva koža opäť zbledne. Ak sa jedná o nádor, je potrebné ho chirurgicky odstrániť.

 1. Existuje dedičná predispozícia k zhubnému ochoreniu kože?

Odpoveď: Samozrejme, áno. Sú rodiny, kde je ich výskyt častejší. Súvisí to s reparačnými pochodmi na úrovní bunky. Ak tieto úplne chýbajú, deti zomierajú v mladom detskom veku na mnohopočetné kožné nádory. Našťastie je to mimoriadne zriedkavý jav. Vo všeobecnosti môžeme povedať, čím je svetlejšia koža, tým je väčšie riziko. Najohrozenejší sú ryšaví, modrookí a jedinci so svetlou pokožkou. Čím častejšie dôjde k spáleniu kože, najmä v mladom detstve, tým je väčšie riziko vzniku zhubnejšieho kožného nádoru melanómu. Koža má však aj svoju pamäť a načítava aj opatrnejšie opaľovania, opaľovania v soláriách a v seniorskom veku, potom sa objavujú vo vysokom percente menej zhubné kožné nádory. Zvyknú sa prejaviť ako nehojace sa ranky na tele, najmä na miestach, kde bola koža najviac vystavovaná slnečnému žiareniu. Aj tu je len jedna jediná efektívna liečba, čo najskôr vyoperovať celé ložisko.

 1. Čo si myslíte o rôznych babských receptoch na odstraňovanie bradavíc, zosvetlovnaie pigmentových škvŕn a podobne?

Odpoveď: Ako som už uviedol, odporúčam odstrániť všetky znamienka, ktoré sú na miestach mechanického dráždenia. Preto neodporúčame ani leptanie a vybielovanie znamienok. Je to vysoko rizikové správanie sa.