Menu Zavrieť

Kladivkové prsty

Kladivkové prsty (digitus hammatus)

Kladivkové prsty (digitus hammatus) sa zaraďujú medzi mechanické deformity nôh, konkrétne prstov dolnej končatiny. Postihnutý môže byť jeden ale i viac prstov. Prst je skrčený, pričom jeho narovnanie nie je možné, či len čiastočné s pretrvávajúcou bolesťou. Sprievodným symptómom sú kurie oká alebo otlaky, ktoré vznikajú na brušku prsta a reagujú na prevyšujúci tlak v danej oblasti. Kladivkové prsty sa objavujú väčšinou u žien ale môžeme sa s nimi stretnúť taktiež u mužov.

Príčina

Príčinou je postupný pokles klenby nohy, spôsobený degeneráciou väzov a ochabnutím svalov. Vznik tohto stavu môže byť mechanicky a to nevhodnou obuvou (malá alebo príliš úzka obuv, vysoké podpätky) alebo taktiež geneticky.

Liečba

Mierny stav sa dá liečiť zafixovaním prsta špeciálnymi náplasťami alebo silikónovými korektormi, ktoré sa snažia dať prst do pôvodnej polohy. Ak ide o zlomeninu prsta, ktorej následkom je aj kladivkový prst, je potrebné nasadiť vhodnú fixačnú dlahu, prípadne šľachu zašiť a zranenie doliečiť. Ak ide však o chronické ochorenie a domáce spôsoby liečby nezaberajú, je potrebný chirurgický zákrok. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá ca.30-60 minút.