Menu Zavrieť

Ganglióm (Ganglión)

Ganglióm (Ganglión)

Ganglióm (tiež Ganglión) je cysta v okolí šliach a kĺbov, ktorá je naplnená čírou a hustou tekutinou pripomínajúcu želé. Vyzerá ako malá hrčka pod kožou. Najčastejšie sa vyskytuje na chrbtovej strane zápästia. Môže sa však vyskytnúť aj na iných miestach ako na prstoch horných alebo dolných končatín, na členku alebo na kolene či lakti. Najčastejšie postihuje ženy vo veku 15-40 rokov. Veľkosť Gangliómov sa pohybuje od veľkosti hrášku až po veľkosť golfovej loptičky.

Príčina

Príčina vzniku Gangliómu nie je známa ale väčšinou vzniká pri poranení alebo chronickom preťažení. Taktiež pri úniku synoviálnej tekutiny (kĺbového mazu) z kĺbu do okolia.

Liečba

Ak Ganglióm netlačí na nerv a nespôsobuje pacientovi bolesť, obmedzenie pohyblivosti kĺbov alebo iné problémy, liečba zvyčajne nie je potrebná. Až 50% prípadov Gangliómov zmizne bez potrebnej liečby. Ak je Ganglióm veľký a bolestivý môže lekár odporučiť jeho odstránenie.

Na odstránenie Gangliómu sa používajú dve metódy:

  • Aspirácia: Cieľom tohto zákroku je pomocou dutej ihly odstrániť tekutinu z Gangliómu, čím sa zmenší. Po znecitlivení oblasti okolo Gangliómu lekár vpichne ihlu cez kožu do cysty a odstráni jej obsah.
  • Chirurgické odstránenie: Pri tomto zákroku lekári cez malý rez odstránia Ganglióm. Po artroskopii zostávajú na koži len veľmi malé jazvy.