Menu Zavrieť

Diagnostika a vyšetrenie pohlavných chorôb

Medzi pohlavné choroby zaraďujeme všetky ochorenia infekčného pôvodu, ktoré sa šíria sexuálnym kontaktom, pohlavným stykom, kde dochádza k  prenosu sekrétu ejakulátu, slín, slizníc  a krvi.  Medzi pohlavné ochorenia s najvyššou incidenciou patria  HPV , HIV, Syfilis, Vírusová hepatitída typu B+C, Genitálny herpes, Kvapavka + iné baktérie ako Stafylokoky, Streptokoky, Mykoplazmy, Chlamýdiové infekcie. Na našej súkromnej klinike CHIRKOZ MEDICAL CLINIC sa zaoberáme diagnostikou a vyšetrením pohlavných chorôb.

Syfilis

Syfilis je životu nebezpečná pohlavne prenosná choroba. Infikovať sa človek môže  nechráneným pohlavným stykom / vaginálnym, orálnym alebo análnym/. K nákaze je možné prísť aj pri kontakte  so syfilickou vyrážkou na tele postihnutého, ktorá je sprievodným javom ochorenia.

Pri včasnej diagnostike je toto ochorenie liečiteľné. Neliečený syfilis môže vážne postihnúť orgány v tele / srdce, miechu, kožu, mozog/.

Príznaky syfilisu

Od 10. dňa do 3 mesiacov od preniknutia infekcie do organizmu sa obvykle objavuje syfilická vyrážka, ktorá sa často označuje ako ” tvrdý vred ” – hladká, vypuklá, nebolestivá vyrážka, ktorá môže byť  veľká aj niekoľko centimetrov. Môže sa nachádzať na genitáliách ale aj kdekoľvek na tele.

Do 7 dní sa objavuje aj zdúrenie priľahlých lymfatických uzlín.

Pri sekundárnom štádiu ochorenia syfilisu dochádza k centrálnemu zdúreniu lymfatických uzlín, kožné výsevy celého tela alebo len spodok chodidiel, brušná stena, hrudník, vnútorná strana rúk.

Inkubačná doba

  • 3 týždne od pohlavného styku pre primárne štádium ochorenia.
  • 9 týždňov  a viac po pohlavnom styku pre sekundárne štádium.

HIV

HIV/AIDS je najzávažnejšie sexuálne prenosné ochorenie. HIV je vírus , ktorý oslabuje ľudskú imunitu, napáda biele krvinky v organizme človeka.  K prenosu HIV dochádza pohlavným stykom / vaginálnym, orálnym, análnym/, krvnou cestou u narkomanov / nesterilné ihly/ , pomerne veľkou skupinou infikovanou HIV sú homosexuáli. Vírus HIV sa nachádza v krvi, v spermiách, v pošvovom sekréte a aj materskom mlieku.

Príznaky HIV

Príznaky na začiatku ochorenia – najčastejšie 3 až 4 týždeň po infekcii  sú podobné chrípke  / bolesť svalov, zvýšená telesná teplota, zväčšené lymfatické uzliny, malátnosť, únava, nočné potenie…/ alebo je ochorenie  bezpríznakové aj niekoľko rokov.

2 až 6 rokov od nákazy HIV infekcie pretrvávajú príznaky  : úbytok telesnej hmotnosti, pretrvávajúca horúčka, nočné potenie, herpetické infekcie.

IV.stupeň nákazy HIV vírusom prechádza do ochorenia AIDS. Oslabený imunitný systém úplne zlyháva.

Inkubačná doba

  • zvyčajne 6 – 8 týždňov od nákazy HIV , kedy nastupujú prvotné príznaky.
  • človek so silnou imunitou nemusí mať príznaky žiadne aj niekoľko rokov.

Genitálny herpes

Genitálny herpes je vysoko nákazlivé, sexuálne prenosné vírusové ochorenie, ktoré sa môže objaviť v podobe výsevu v okolí úst, na perách, v okolí konečníka a pohlavných orgánoch ženy aj muža.

Príznaky genitálneho herpesu

  • 2. až 10. deň od preniknutia vírusu do organizmu sa objavuje pálenie, bolesť v genitálnej oblasti, svrbenie, môže sa u žien objaviť výtok z pošvy, vyrážky a drobné pľuzgieriky v okolí konečníka a genitálií.
  • môže byť prítomná zvýšená teplota, slabosť, malátnosť, únava, bolestivé močenie.

Inkubačná doba

  • cca 5 až 7 dní od sexuálneho  kontaktu s infikovanou osobou.

Hepatitída typu B

Hepatitída typu B je pohlavne prenosné ochorenie. Vírus napadá pečeň. K prenosu môže prísť pri akomkoľvek pohlavnom styku / vaginálnym, orálnym, análnym/, používaním kontaminovaných ihiel, prenos z matky na plod.

Vírus sa nachádza v spermiách, v slinách, v slzách, v pote, v materskom mlieku.

Príznaky genitálneho herpesu

  • pomerne dlhá inkubačná doba – zvýšená telesná teplota, bolesť svalov, hlavy, únava, malátnosť, vyčerpanie, hnačka, zvracanie.
  • neskôr žltkasté sfarbenie očných bielok a pokožky, tmavé sfarbenie moču.

Inkubačná doba

  • 1 až 6 mesiacov po preniknutí vírusu do organizmu.