Menu Zavrieť

Dermatoskopické vyšetrenie materských znamienok

Preventívne vyšetrenie dermatoskopom umožní rozpoznanie nebezpečných znamienok na vašej koži. Včasnou onkoprevenciou si môžete zachrániť život. 

 

Pojem materské znamienko označuje rôzne kožné prejavy a výrastky, ktoré majú formu škvrny. uzlu, ložiska rôznej farby a veľkosti. Môžu byť ploché alebo vystupujúce, pigmentované alebo nepigmentované, avšak najdôležitejšie delenie vzhľadom na naše zdravie je delenie na benígne, teda nezhubné a malígne (zhubné) kožné útvary. 

Pozorovaním zmien na našej koži dokážeme včasne identifikovať hroziace riziko a kontrolou znamienok, ktorá zaberie iba pár minút môžeme odhaliť sporné kožné útvary, ktoré presne identifikuje vyšetrenie u odborníka.

Ponúkame Vám odborné dermatologické vyšetrenie pigmentácie kože a odstránenie  nebezpečných znamienok s dôrazom na histologické vyšetrenie. 

 

Prístrojové vyšetrenie kožných zmien (dermatoskopia)

S rýchlo stúpajúcim trendom výskytu kožných nádorov by sa mala stále väčšia pozornosť sústrediť na predchádzanie ich vzniku. Skorým zachytením  nádorového ochorenia kože je možné jeho celkové vyliečenie. Prístroj dermatoskop je neoceniteľnou pomôckou pri posúdení kožných zmien znamienka – priložiť foto dermatoskopu

 

Postup vyšetrenia

Prístroj (dermatoskop) sa priloží na pigmentový útvar. Tento prístroj je dermatológovi brilantným pomocníkom pri vyhodnocovaní stavu pigmentového útvaru. Výsledok je vyhodnotený za pár minút. ( asymetria, ohraničenie, farba, priemer). Vyšetrenie trvá 15 minút.

 

Aké zmeny na znamienkach si treba všímať

Pravidlá “ABCDE”, ktoré Vám pomôžu

5 pravidiel, ktoré Vám pomôžu – pozorujte zmeny na svojej koži

Pravidlo A (asymetria)

Pigmentové škvrny a materské znamienka majú väčšinou okrúhly a symetrický tvar. Práve znamienka, ktoré sú podozrivé majú vo väčšine prípadov asymetrický tvar.

Pravidlo B (ohraničenie)

Ohraničenie materských znamienok je pravidelné a ostré , zatiaľ čo ohraničenie podozrivých škvŕn je často nepravidelné a s výbežkami.

Pravidlo C (farba)

Pigmenty a materské znamienka sa vyznačujú rovnomerne svetlohnedou alebo tmavohnedou farbou. avšak keď pozorujete zmeny farby alebo nepravidelnú pigmentáciu znamienok na vašom tele, môže ísť o upozornenie na možnosť výskytu melanómu. Nepodceňujte tieto zmeny.

Pravidlo D (priemer)

Zatiaľ čo neškodné materské znamienka sú menšie ( do 5mm), priemer melanómu je zvyčajne väčší ako 5 mm.

Pravidlo E (tendencie na rozvoj melanómu)

Ak máte pocit, že niektoré z Vašich materských znamienok začalo meniť tvar, veľkosť alebo farbu, navštívte čo najskôr kožného lekára.

 

Ako vykonať samovyšetrenie kože

 1. Na začiatok zodvihnie ruky pred zrkadlom a prezrite si trup spredu a zo strán.
 2. Následne skontrolujte predlaktie, prednú a zadnú časť paží a dlane.
 3. V treťom kroku si dobre popozerajte zadnú stranu nôh, priestory medzi prstami, spodnú stranu chodidiel  a genitálie.
 4. Na to, aby ste si dôkladne prezreli zadnú stranu krku a vlasovú pokožku prameň po prameni sa vám zíde pomoc malého zrkadielka.
 5. Na záver nezabudnite popozerať znamienka na spodnej časti chrbta a na zadku.

Ak máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte vyhľadať pomoc. U nás, v CHIRKOZ SK, vám znamienka vyšetríme a odstránime laserom alebo chirurgicky.

 

Ako často je potrebné znamienka kontrolovať

 • 1x ročne, pokiaľ kožný lekár neodporučí inak

Prečo je potrebné znamienka kontrolovať?

 • Malígny melanóm je 6. najčastejším nádorovým ochorením
 • iba včasné zachytenie malígneho melanómu dáva šancu na úspešné vyliečenie

________________________________________________________________________________

 

 

Pigmentové škvrny a materské znamienka sú bežnou súčasťou našej pokožky. Niekedy sú príliš veľké, pôsobia neesteticky, a v takom prípade sa dajú jednoducho chirurgicky odstrániť. Nezabudnite však pri akomkoľvek podozrení navštíviť kožného lekára.

 

Často kladené otázky a odpovede – materské znamienka

 1. Ako zistíme, že s našimi znamienkami nie je niečo v poriadku?

Odpoveď: Od narodenia do dospelosti sa vytvorí na tele v priemere okolo 50 hnedo-pigmentových znamienok. Niektoré môžu byť na miestach, kde sú vystavené mechanickému dráždeniu, tieto potom odporúčame odstrániť. Nemali by sme si uvedomiť, že ho máme. Preto, ak si začneme uvedomovať, že svrbí, mení farbu, zväčšuje sa, začne krvácať bez adekvátneho poranenia, je potrebné vyhľadať čo najskôr kožného lekára.

 1. Aké ochorenia to môže signalizovať?

Odpoveď: Zákernosť problémov s pigmentovými znamienkami je v tom, že nič iné, ako zmeny jeho vzhľadu a pocitov nesignalizuje, že niečo s nimi nie je v poriadku. Pacienti potom prichádzajú neskoro.

 1. Aká je domáca samodiagnostika?

Odpoveď: Venovať pozornosť svojmu telu a poprosiť aj svojich blízkych o prezretie znamienka, ak je umiestnené na chrbte, aby sa naň pozreli.

 1. Aké metódy a technológie sa využívajú pri odbornej diagnostike v dermatologickej ambulancii?

Odpoveď: Pre dermatologické vyšetrenie kožného útvaru máme teraz k dispozícii prístroj, dermatoskop, s ktorým je možné dosiahnuť ďaleko väčšie  rozlíšenie. V prípade pochybností je možné obraz odoslať na konzultáciu na ďalšie pracoviská, prípadne pigmentované znamienko celé vybrať a odoslať na histologické vyšetrenie.

 1. Aké problémy môžu nastať so znamienkami ? Ako sa liečia?

Odpoveď: Pigmentované materské znamienka, névy, môžu meniť farbu, okolo útvaru sa môže vytvoriť biely lem bez pigmentu, môžu svrbieť, rásť, prípadne krvácať. V tomto prípade sa odporúča liečba jednoznačne chirurgická, ktorá pre pacienta znamená vyrezanie pigmentovaného útvaru s následným histologickým vyšetrením. Uvedené vyšetrenie lekárovi poskytne informáciu, či bolo znamienko odstránené v celom rozsahu a či bolo histologicky v poriadku.

 1. Ktoré znamienka (farba, tvar, druh, umiestnenie…) je dobré nechať odstrániť, ktoré je dobré nechať na pokoji a iba ich pozorovať?

Odpoveď: Je jedna hrozná povera, že znamienka by sa nemali odstraňovať, lebo sa stanú zhubnými. Vznikla asi z toho, že pacienti prichádzali neskoro a už sa im len potvrdila diagnóza. Odstrániť by sa mali všetky znamienka, ktoré označí kožný lekár za podozrivé. To, čo je vonku už neškodí. Sledujú sa len tie znamienka, ktoré nemajú jednoznačné známky potvrdzujúce podozrenie na zhubné zvrhnutie.

 1. Existujú prípady , kedy takéto odstránenie neodporúčate?

Odpoveď: Pigmentové znamienka neodporúčame odstraňovať len vtedy, ak sa nachádzajú na nevhodnom mieste, teda majú rušivý efekt z estetických dôvodov a jazva po odstránení by bola rušivejšia, ako stav pred jeho odstránením. Miesta, kde najčastejšie môže vzniknúť “škaredá” jazva, sú nad hrudnou kosťou, na chrbte, ramenách a stehnách. Takéto znamienka neodporúčame odstraňovať u pacientov, ktorí majú sklon k tvorbe keloidných jaziev, sú to vyvýšené fialovo-červené jazvy.

 1. Môžu byť niektoré chronické ochorenia (cukrovka, alergia, pacienti s poruchou krvotvorby…) dôvodom, kvôli ktorému preventívne kozmetické odstránenie znamienka neodporučíte? A prečo? Čo by mohlo hroziť pacientovi?

Odpoveď: Okrem porúch zrážanlivosti krvi, alergie na anestetiká, porúch imunity so sklonom k ťažkým infekciám a mimoriadne ťažkých ochorení, nie sú žiadne riziká pri odstraňovaní znamienok.

 1. Aké vyšetrenie musí pacient pred odstránením absolvovať?

Odpoveď: Vo väčšine prípadov sa jedná o jednoduchý ambulantný zákrok, a preto nie je potrebné ani interné predoperačné vyšetrenie.

 1. Ako prebieha samotný zákrok, aké metódy odstraňovania sa najčastejšie používajú u nás, aké vo svete, existujú nejaké novinky? Pozitíva a negatíva jednotlivých metód.

Odpoveď: Samotnému zákroku predchádza vstupné vyšetrenie, počas ktorého sa lekár oboznámi so zdravotným stavom pacienta. Dohodne sa s ním metóda odstránenia, a aký môže byť očakávaný efekt. Pri kozmetickom zákroku sa dohodnú aj na cene zákroku. Všade na svete sa považuje za jediný vhodný postup chirurgické “vyrezanie” a odoslanie na  histologické vyšetrenie. Je vhodné trvať na tom, aby boli histologicky vyšetrené všetky vyrezané  znamienka, na tomto nie je dobré šetriť.

 1. Aké pooperačné zásady je nutné dodržiavať?

Odpoveď: Presné poučenie dostane pacient už pri vyšetrení. Rana sa hojí 7 až 10 dní, potom sa vyberajú stehy. Dovtedy je potrebné dodržiavať zásady hygieny, aby sa rana neinfikovala, inak vzniká riziko “škaredej” jazvy. Pacient by nemal cvičiť, lebo ťah na kožu vedie tiež k vytvoreniu rozostúpenej jazvy.

 1. Ktoré ročné obdobie je na odstraňovanie materských znamienok najvhodnejšie, a prečo?

Odpoveď: Vo väčšine prípadov, kedy sa jedná o problematické znamienko, nie je možné čakať na vhodné ročné obdobie a odstraňuje sa čo najskôr. Pri estetickej indikácii je vhodné vyhnúť sa horúcim letným dňom, kedy je väčšia pravdepodobnosť bakteriálnej infekcie rany.

 1. Existujú aj neinvazívne metódy odstraňovania znamienok?

Odpoveď: Nie. Je možná jedine kamufláž, prekrytie make-upom.

 1. Aký je rozdiel medzi jednotlivými znamienkami, ako ich môže laik rozlíšiť?

Odpoveď: Najmä znamienka s viacerými odtieňmi hnedej farby, svrbiace, ľahko krvácajúce, prípadne s pigmentovaným závojovitým lemom by mali byť sledované v dermatologických ambulanciách.

 1. Aké spúšťače môžu naštartovať dermatologické ochorenia, ktoré sa zvyknú prejavovať práve zmenou tvaru, farby, ohraničenia materského znamienka? A aké ochorenia to sú?

Odpoveď: Ženy to vedia, počas tehotenstva sa v ženskom tele začne tvoriť viac hormónov, jeden z nich stimuluje tvorbu pigmentu. Toto vedie k stmavnutiu pleti, pigmentových znamienok a aj prsných bradaviek. Podobný stav môže vzniknúť pri nádoroch hypofýzy.

 1. Ako sa liečia?

Odpoveď: Tento stav nezvykneme liečiť, po ukončení tehotenstva koža opäť zbledne. Ak sa jedná o nádor, je potrebné ho chirurgicky odstrániť.

 1. Existuje dedičná predispozícia k zhubnému ochoreniu kože?

Odpoveď: Samozrejme, áno. Sú rodiny, kde je ich výskyt častejší. Súvisí to s reparačnými pochodmi na úrovní bunky. Ak úplne chýbajú, deti zomierajú v mladom detskom veku na mnohopočetné kožné nádory. Našťastie, je to mimoriadne zriedkavý jav. Vo všeobecnosti môžeme povedať, čím je svetlejšia koža, tým je väčšie riziko. Najohrozenejší sú ryšaví a modrookí jedinci so svetlou kožou. Čím častejšie dôjde k spáleniu kože, najmä v mladom detstve, tým je väčšie riziko vzniku zhubnejšieho kožného nádoru, melanómu. Koža má však aj svoju pamäť a zráta aj opatrnejšie opaľovania, opaľovania v soláriách a v seniorskom veku, potom sa objavujú vo vysokom percente menej zhubné kožné nádory. Zvyknú sa prejaviť ako nehojace sa ranky na tele, najmä na miestach, kde bola koža najviac vystavovaná slnečnému žiareniu. Aj tu je len jedna jediná efektívna liečba, čo najskôr vyoperovať celé ložisko.

 1. Čo si myslíte o rôznych babských receptoch na odstraňovanie bradavíc, zosvetľovanie pigmentových škvŕn a podobne?

Odpoveď: Ako som už uviedol, odporúčam odstrániť všetky znamienka, ktoré sú na miestach mechanického dráždenia. Preto neodporúčame ani leptanie a vybieľovanie znamienok. Je to vysoko rizikové správanie sa.

5 pravidiel, ktoré Vám pomôžu – pozorujte zmeny na svojej koži

 1. asymetria

Pigmentové škvrny a materské znamienka majú väčšinou okrúhly a symetrický tvar na rozdiel od tých podozrivých s asymetrickým tvarom.

 1. ohraničenie

Ohraničenie materských znamienok je pravidelné a ostré na rozdiel od melanómu, ktorý má ohraničenie nepravidelné, s výbežkami.

 1. farba

Pigmentové škvrny a materské znamienka majú rovnomerne svetlohnedú alebo tmavohnedú farbu. Nepravidelná pigmentácia alebo zmena farby môžu signalizovať výskyt melanómu.

 1. priemer

Materské znamienka sú menšej veľkosti, melanómy majú väčšinou priemer väčší než 5mm.

 1. tendencie na rozvoj melanómu

Ak máte pocit, že niektoré z Vašich materských znamienok začalo meniť tvar, veľkosť alebo farbu, navštívte čo najskôr kožného lekára.

Nezabudnite na samovyšetrenie kože

 1. So zodvihnutými rukami si pred zrkadlom prezrite celý trup, spredu aj zo strán.
 2. Prezrite si dôkladne predlaktia, vonkajšiu aj vnútornú stranu paží a dlane.
 3. Prejdite na nohy. Zamerajte sa na priestory medzi prstami, spodnú stranu chodidiel a vonakjšie oblasti nôh. Prezrite si tiež vnútornú stranu stehien a genitálie.
 4. Vezmite si druhé zrkadielko. Za jeho pomoci si prezrite zadnú stranu krku a vlasovú pokožku. Prameň po prameni.
 5. Nakoniec sa zamerajte na spodnú časť chrbta a zadok.

V prípade akýchkoľvek pochybností vyhľadajte svojho lekára!