Menu Zavrieť

ČO VŠETKO V ŽIVOTE ZMENÍ OPERÁCIA PRSNÍKOV?

BLOG

Zväčšenie pŕs nie je len o ich veľkosti
Čo všetko v živote zmení operácia prsníkov?

Na svete neexistuje žena, ktorá by bola konštantne spokojná so svojim poprsím, pretože veľkosť a tvar pŕs sa mení. Nielen v priebehu rokov, ale aj mesiaca. Pomôže operácia prsníkov zlepšiť život ženy?

Augmentácia prsníkov – teda chirurgické zväčšenie pŕs pomocou silikónových implantátov, patrí medzi najčastejšie zákroky na klinikách plastickej chirurgie. Je preto namieste otázka: sú túžba po dokonalosti a tlak na výzor skutočne také enormné alebo uspokojivá veľkosť prsníkov pomáha ženám žiť lepší život? Totižto augmentácia je síce zväčšenie prsníkov, ale to neznamená, že si každá žena dá urobiť obrie poprsie.

„Naše skúsenosti hovoria skôr o opaku,“ hovorí plastický chirurg z kliniky zdravia a krásy Chirkoz, MUDr. Martin Dziuban. „Väčšina žien preferuje pevné prsia a plný dekolt, ale zároveň nechce, aby prsia bili do očí a aby boli to prvé, čo si na nich druhí všimnú. Pri výbere veľkosti implantátov sú preto skôr striedme.“

MUDR. MARTIN DZIUBAN

Čo je augmentácia prsníkov?

Slovo augmentácia znamená doplnenie. Pri zväčšovaní prsníkov ide o chirurgický zákrok, ktorým sa upravuje veľkosť, tvar alebo plnosť poprsia pomocou silikónových implantátov, tuku alebo iného kompozitného materiálu.

„Výplňové materiály sú čoraz dokonalejšie. Často sa stretávame s otázkou, či sú bezpečné. Podľa môjho názoru si žiadna zodpovedná klinika nedovolí použiť neschválený a necertifikovaný výplňový materiál. Kvalitné silikónové implantáty v kombinácii s dobre odvedenou prácou chirurga a dodržiavaním všetkých pokynov počas rekonvalescencie vydržia roky. Nie sú prekážkou pri dojčení ani pri sexuálnom živote,“ vysvetľuje MUDr. M. Dziuban.

Skôr ako sa rozhodnete pre operáciu pŕs

Veronika je mama troch detí. O operácii pŕs rozmýšľala niekoľko rokov. „Prvýkrát som o tom začala uvažovať asi tri roky po narodení druhého syna. Oboch chlapcov som dlho dojčila, čo si odniesli moje prsia. Podprsenka to síce dokázala slušne zamaskovať, no mala som čoraz menšiu chuť ukazovať sa v plavkách alebo sa vyzliecť pred manželom,“ hovorí 40-ročná žena.

Definitívne rozhodnutie prišlo až po treťom dieťati. „Niektoré kamarátky ma v tom podporovali, iné odhovárali. Skutočne mi veľmi vadilo, že keď som sa vyzliekla, namiesto pŕs som mala iba dva prázdne ovisnuté vaky. Nechcela som mať melóny, ale pekný plný dekolt s čiarkou uprostred. Pre konzultáciu na klinike som sa však rozhodla až po tom, ako mi manžel povedal, že keď ma to tak trápi, nech si dám prsia zväčšiť.“

Konzultácia s lekárom je prvým a nevyhnutným krokom pred každou operáciou poprsia. O zdravotnom stave sa však na nej ešte nehovorí. Ide skôr o poradenstvo. Lekár si vypočuje, čo ženu trápi a čo by chcela. Na základe jej predstavy, ale aj anatómie jej tela potom navrhne možné riešenia.

Rôzne spôsoby zväčšovania prsníkov

Zväčšenie prsníkov nie je len zásah do organizmu, ale aj zmena vzhľadu. A s tou je spojená neistota. Darmo je žena viac-menej rozhodnutá pre operáciu pŕs, v skutočnosti si nevie predstaviť, ako bude s novými plnými prsiami vyzerať.

„To je absolútne prirodzené,“ má pochopenie plastická chirurgička z Chirkoz MUDr. Jana Kubicová-Košťálová. „Určite pomáha, keď sa s ňou lekár o všetkom v rámci konzultácie otvorene rozpráva, keď vysvetlí, aký druh implantátov jej odporúča a prečo, a hlavne keď sa žena môže pýtať na všetko, čo ju zaujíma.“

Na niektorých klinikách ponúkajú aj možnosť 3D vizualizácie pre lepšiu predstavu.

Niektoré ženy chcú výrazné zväčšenie, iné spevnenie poprsia. Určite nie je na škodu, keď si o zákroku a druhoch výplní naštudujú informácie vopred, no konečné rozhodnutie je rozumné urobiť až po konzultácii s lekárom.

Druhy implantátov

Implantáty sa líšia nielen objemom, ale aj tvarom a druhom výplne. Na Slovensku sú najžiadanejšie silikónové implantáty, pretože najvernejšie imitujú prsné tkanivo. Navyše sa obsah implantátu pohybuje spolu s telom, takže zväčšené prsia pôsobia úplne prirodzene.

Ak je žena s tvarom svojich pŕs spokojná, ale chce ich mať plnšie, lekár jej môže odporučiť okrúhle implantáty, ktoré robia krásny plný dekolt a majú rovnaký efekt ako push-up podprsenka.

Ak chce žena operáciou pŕs docieliť spevnenie poklesnutých prsníkov, riešením je implantát v tvare kvapky. „Tento druh sa používa aj na výrazné zväčšenie poprsia, pretože implantáty majú objem 400 ml a viac,“ dopĺňa lekár.

Niektoré implantáty sa vkladajú cez skutočne maličký rez (stačí 2,5 – 3 cm), takže sa minimalizuje strach z veľkej jazvy, iné sú zase odľahčené vďaka vzduchovým bublinkám. Ľahké implantáty dlhšie odolávajú gravitácii, nezaťažujú chrbticu a majiteľka takýchto zväčšených prsníkov nemá problém ani s potápaním, ani s lietaním.

cena augmentácie

Cena za chirurgické zväčšenie pŕs sa začína od 3 000 €. Niektoré kliniky umožňujú rozdeliť sumu na niekoľko splátok alebo majú zmluvy na poskytnutie úveru v nebankovom subjekte. Ak je sprostredkovateľom úveru klinika, býva zvyčajne výhodnejší, ako keď si ho žena vybavuje sama. Takéto výhodné financovanie plastiky pŕs ponúka napríklad klinika Chirkoz.

V dnešnej dobe nie je nič nezvyčajné využiť na financovanie augmentácie pŕs aj bezúčelový bankový úver.

Za zákrok sa platí ešte pred operáciou.

Čo obsahuje plán operácie pŕs

Tak ako každej operácii, aj chirurgickému zväčšeniu prsníkov predchádza operačný plán. Robí sa po tom, ako sa žena definitívne rozhodne pre operáciu pŕs a druh a veľkosť implantátov.

Plán obsahuje presný termín, spôsob vloženia implantátu aj plán rekonvalescencie – zotavovania sa po operácii – a plán kontrol.

Podmienkou vypracovania plánu je dobrý zdravotný stav ženy, ktorý je potvrdený predoperačnými vyšetreniami. Termín sa určí aj na základe menštruačného cyklu. Operácia na zväčšenie pŕs sa nerobí počas menzesu.

PRIEBEH OPERÁCIE

Chirurgické zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi sa robí v celkovej anestézii a trvá približne hodinu až dve. Pred operáciou sa neodporúča jesť ani piť.

Podľa druhu a tvaru implantátu a podľa fyziognómie pacientky, ktorú určuje množstvo svalovej hmoty, prsná žľaza, množstvo tuku a elasticita kože, sa implantáty vkladajú buď pod prsnú žľazu, alebo pod prsný sval, a to jedným z troch spôsobov:

3 SPôSOBY VKLADANIA IMPLANTÁTOV:

1

CEZ REZ V SPODNEJ ČASTI PRSNÍKA

2

CEZ REZ V OBLASTI PODPAZUŠIA

3

CEZ REZ OKOLO BRADAVKY

ABY BOL IMPLANTÁT NEVIDITEĽNÝ

Plastický chirurg volí najvhodnejší spôsob, ktorý zaručí, že bude prekrytý celý implantát. Inak hrozí, že bude v prsníku viditeľný, čo si žiadna žena neželá.

Po vložení silikónových implantátov a ďalšej modelácii, ak je nutná (úprava a modelácia svalovej hmoty a prsného tkaniva, odstránenie nadbytočnej kože), sú rany zašité vstrebateľnými stehmi a pacientka je preložená zo sály na pooperačné oddelenie už v špeciálnej sťahovacej podprsenke a s naordinovanými antibiotikami, ktoré slúžia ako prevencia infekcie.

Pod dohľadom lekárov ostáva 24 až 48 hodín, počas ktorých zažíva trochu nepríjemné chvíle – tlak na hrudníku a bolesti. Tie sa však tlmia liekmi a nepríjemnosti postupne ustupujú.

ČO ŽENU ČAKÁ PO OPERÁCII PRSNÍKOV?

Nový pocit na hrudi, nové prsia a niekoľko týždňov obmedzení – to je to, s čím odchádza žena po zákroku do domácej liečby. Ešte predtým však svoje nové prsia uvidí. Asi to nebude ten najkrajší pohľad na svete pre rany, jazvy a modriny, ale teraz už konečne vie, aké jej nové prsia sú a ako s nimi vyzerá.

Nasledujúcich 6 týždňov musí nosiť špeciálnu sťahovaciu podprsenku a zachovávať pokojový režim. Lieky pomôžu tlmiť bolesť, ale tá aj tak nedovolí robiť príliš prudké pohyby ani náročnejšiu fyzickú aktivitu. To je v zásade dobre, pretože dôvodom naordinovaného pokoja na lôžku je čo najlepšie zhojenie pooperačných rán a predchádzanie vzniku neželaných zhrubnutých jaziev.

Špeciálna hygiena

Pooperačné rany musia byť 14 dní v suchu, preto aj hygienické rituály budú trochu obmedzené.

Prvá kontrola u lekára je 7 dní po zákroku, druhá o týždeň neskôr, keď sa vyberajú aj prípadné stehy.

Opatrné sexuálne aktivity sú dovolené mesiac po operácii pŕs.

Dva mesiace sa neodporúča náročnejšia fyzická aktivita, ktorá zahŕňa dvíhanie rúk, skoky alebo výskoky. Implantáty si budú postupne sadať, no kým to trvá 6 až 12 mesiacov, jazvy sa zahoja oveľa skôr.

Jazvy po operácii pŕs

Starostlivosti o jazvy treba venovať veľkú pozornosť po každom druhu operácie. Určite žiadna žena nechce, aby jej krásne nové prsia, ktoré má navyše na splátky, neboli dokonalé pre zhrubnutú (keloidnú) a viditeľnú jazvu.

Jazva po operácii pŕs sa hojí pomerne dlho (cca rok až rok a pol), no vhodná starostlivosť je rozhodujúca už prvé hodiny, dni a týždne po operácii.

Nepriateľom pri hojení je mokro – preto treba prsia po augmentácii držať v suchu a minimálne dva týždne sa treba umývať bez toho, aby sa voda dostala na miesta, kadiaľ boli vkladané silikónové implantáty.

Novinkou v starostlivosti o jazvy sú lekárske silikónové plátky. Sú to v podstate náplasti, ktoré sa dajú použiť opakovane a výrobca ich prispôsobil tvaru jazvy.

Mávajú podobu podkovy na jazvy pod prsníkmi, oválu na prekrytie jazvy na bradavkách a aj poloblúka s výčnelkom v strede (predstavte si symbol €).

Plátky jazvu chránia, udržiavajú ju však primerane vlhkú a vetranú. Dokonca eliminujú aj svrbenie či pálenie, ktoré zvyčajne sprevádza hojenie jednotlivých vrstiev kože po operácii prsníkov.

O používaní lekárskych silikónových plátkov na lepšie hojenie jaziev po augmentácii pŕs sa poraďte so svojím lekárom aj napriek tomu, že sa dajú voľne kúpiť v lekárni.

Pre koho je augmentácia pŕs vhodná

Chirurgické zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi sa odporúča dospelým ženám, ktoré už majú vyvinuté prsné žľazy. „Každá žena môže mať krásne prsia. Súčasne s augmentáciou sa dá riešiť aj problém s poklesnutými alebo asymetrickými prsiami,“ hovorí MUDr. Jana Kubicová-Košťálová.

Implantáty nie sú prekážkou v dojčení, ale keďže sa vplyvom dojčenia a hormonálnych zmien mení aj veľkosť a tvar prsníkov, po odstavení dieťatka už nemusia byť také plné a pevné. Preto nie je na škodu počkať s operáciou pŕs až po materstve.

Po tehotenstve odborníci odporúčajú počkať s chirurgickým zákrokom na zmenu veľkosti prsníkov asi rok. A možno aj trochu dlhšie, pretože minimálne dva týždne po operácii sa žene neodporúča robiť domáce práce ani dvíhať bremená – a v tomto prípade môže byť bremenom aj vlastné dieťa.

Referencie: Skúsenosti žien z prvej ruky

Bikini fitneska Michala Šormanová sa netají tým, že si dala zväčšiť prsia silikónovými implantátmi. „Tento zákrok odporúčam každej žene, ktorá ho chce a jasne pozná svoje dôvody,“ povedala.

Augmentáciu pŕs vyhrala v súťaži na Instagrame a robili jej ju na klinike Chirkoz. „Najprv som absolvovala konzultáciu u pána doktora Dziubana. Povedala som mu svoju predstavu a nechala som si od neho poradiť. Odporučil mi implantáty značky Motiva a vyskúšala som si sizer na vybranú veľkosť. Keďže som aktívna a milujem pohyb, chcela som menšiu veľkosť implantátov. Vybrali sme 355 ml ergonomické, vložené pod sval, aby vyzerali čo najprirodzenejšie. V mojom prípade predoperačné vyšetrenia zahŕňali rozbor krvi, moču, EKG a posúdenie zdravotného stavu internistom, nič zložité. Sú aj prípady, keď pacientka takýto zákrok podstúpiť nemôže, ale o tomto by som sa bližšie informovala na konzultácii priamo u lekára,“ odporúča Michala, ktorá je s novým dekoltom veľmi spokojná.

Pred

PO

Čo by o prsiach mala vedieť každá žena

Prsia začínajú rásť medzi 9. a 13. rokom dievčaťa. Vtedy sa zaktivizuje ženský hormón estrogén a pod bradavkami začnú pučať malé „kopčeky“.

Estrogén sa podieľa na tvorbe prsných žliaz, ktoré sú spolu so svalmi základnou stavebnou jednotkou prsníkov. Postupne sa vypĺňajú a zaobľujú.

Proces rastu pŕs neraz sprevádza zvýšená citlivosť, občas aj bolesť a tlak na hrudníku. Samozrejme, tento tlak sa nedá porovnať s tým, ktorý žena cíti po augmentácii, teda chirurgickom zväčšení prsníkov.

Prsia rastú asymetricky

Nie je nič nezvyčajné, že počas rastu jeden prsník doslova predbehne druhý a je o poznanie väčší. Táto asymetria sa časom dorovná.

V skutočnosti neexistuje žena, ktorá by mala oba prsníky rovnako tvarované a rovnako veľké. Ale to je v poriadku, veď rovnaké nie sú ani palce, ani oči, vlastne žiaden z párových orgánov.

Drobné odchýlky sa dajú jednoducho korigovať vhodnou podprsenkou. Väčšia odchýlka nevplýva na funkčnosť pŕs, ale môže mať vplyv na sebavedomie ženy. Čo je lepšie, hanbiť sa pri milovaní vyzliecť alebo si dať prsia chirurgicky upraviť? Odpoveď má každá žena svoju – a tá je správna.

Kedy prsia menia veľkosť a tvar?

Koža na prsiach je veľmi tenká a jemná. Najtenšia je v oblasti bradaviek. Prsníky sú preto citlivé na vonkajšie podnety – na dotyk, ale aj zmenu teploty. Nanešťastie, koža sa tým relatívne rýchlo deformuje – naťahuje a uvoľňuje – a uvoľňuje sa aj vplyvom každej zmeny veľkosti prsníka.

Kedy prsia menia tvar a veľkosť?

  • každý mesiac vplyvom menštruačného cyklu
  • pri výraznejšej zmene hmotnosti smerom nahor aj nadol
  • v tehotenstve a potom znova počas dojčenia
  • počas užívania hormonálnej antikoncepcie
  • v menopauze
  • keď ich majiteľka začne pravidelne cvičiť a posilňovať prsné svalstvo
  • po chirurgickej zmene veľkosti alebo tvaru
  • opticky v každej podprsenke

Ako zistiť veľkosť pŕs

Malé veľké zázraky s dekoltom dokáže vhodne zvolená podprsenka. Okrem toho, že ho pekne vyplní, odľahčuje chrbticu a zmierňuje zemskú príťažlivosť, ktorá sa skôr či neskôr prejaví na každých prsiach.

Dobrá podprsenka by mala sedieť ako druhá koža, no ženy vedia, že vybrať si správnu veľkosť a strih je niekedy fuška.

Treba na to dve merania (v stoji a bez trička). Prvé meranie je obvod hrudníka tesne pod prsiami – získate veľkosť obvodu podprsenky. Druhé meranie cez prsníky určuje veľkosť košíkov.

Ak poznáte svoje miery, pomôže vám tabuľka veľkostí.

Ženy s väčším poprsím by mali nosiť podprsenky so širšími ramienkami. Správnu dĺžku ramienok máte nastavenú vtedy, keď je pás podprsenky v strede chrbta a dá sa pohodlne zapnúť na stredný rad zapínania. Vtedy podprsenka skutočne prsia odľahčí.

Kostice by nikdy nemali tlačiť a prsia ani koža by z košíkov nemali nikde prevísať alebo vytŕčať.

Prvú plastiku pŕs urobili pred viac ako 125 rokmi

Za prvú augmentáciu pŕs sa považuje zákrok lekára Vincenta Czerneho, ktorý ju v roku 1895 na Univerzite v nemeckom Heidelbergu urobil vtedy známej herečke. Išlo o modeláciu prsníkov po odstránení veľkého nádoru. Ako výplňový materiál použil tuk, ktorý odobral svojej pacientke z oblasti bokov.

Zväčšovanie a modelácia pŕs tukom sa robí dodnes.

Zväčšovanie pŕs tukom

Autoaugmentácia, teda zväčšenie pŕs telu vlastným materiálom – konkrétne tukom,  je dnes bežný zákrok. Prsia sa dajú tukom zväčšiť o jedno číslo vďaka tomu, že tuk sa odoberie na stehnách, brušku alebo inej problematickej oblasti tela. Okrem nového tvaru pŕs a ich mierneho zväčšenia sa tak dá zároveň čiastočne vymodelovať zvyšok postavy.

Tento zákrok je miniinvazívny, robí sa v lokálnej anestézii bez nutnosti akéhokoľvek rezu. Tuk sa na nové miesto v prsníkoch aplikuje cez kanylu a pár hodín po zákroku môže ísť žena domov.

Nie je však vhodný pre každú. Žena, ktorá si chce dať zväčšiť prsia tukom, ho v prvom rade musí mať dostatok. V druhom rade musí mať pevné prsné svaly a do tretice dostatočne elastickú kožu na prsiach. Vhodnosť zákroku treba konzultovať s lekárom, možno odporučí iný spôsob chirurgického zväčšenia prsníkov.

Prsia potrebujú masáž

Masáž pŕs je nielen príjemná, ale prsiam aj prospieva. Podporuje totiž ich prekrvenie a vtedy je vyššia šanca, že sa do týchto partií dostanú aj hormóny ovplyvňujúce rast pŕs.

Masáž prsníkov sa odporúča aj po augmentácii, aby sa rany lepšie zacelili, implantáty zmäkli a usadili sa na miesto. Prsia sa dajú masírovať aj prúdom vody v sprche, no horúca voda pokožke neprospieva. Lepší efekt prekrvenia sa dá dosiahnuť studenou vodou. Pravidelná ručná masáž pŕs je taktiež zárukou včasného odhalenia prípadných zmien v prsníkoch. Neľakajte sa však, nie každá hrčka hneď znamená problém.

Pomáha cvičenie zväčšiť prsia?

Ak očakávate zázračné cviky, vďaka ktorým budete mať plný dekolt, zrejme vás sklameme. Neexistuje cvik, ktorý by dokázal zmeniť objem pŕs.

Napriek tomu majú cviky na prsia zmysel. Posilňujú sa nimi prsné svaly, ktoré majú vplyv na celkovú veľkosť, tvar a pevnosť prsníkov. Vďaka pravidelnému cvičeniu sa dá dosiahnuť zdvihnutie prsníkov a také zas vyzerajú väčšie. Aspoň opticky.

Na to dobre fungujú klasické kľuky aj kľuky o stenu. Cvik, pri ktorom tlačíte dlane oproti sebe, posilňuje a formuje nielen poprsie, ale aj celý hrudník. Ešte väčší efekt dosiahnete, ak si medzi dlane dáte loptu.

Fungujúcim cvikom na prsia je aj rozpažovanie (napríklad v ľahu) s malými jednoručnými činkami. Prsiam a celému telu prospieva aj plávanie.

Na internete nájdete veľa cvikov na posilnenie pŕs. Nezabúdajte však, že ide o malé svaly, preto ich stačí posilňovať malými váhami alebo vlastnou váhou. Inak si skôr zväčšíte svaly na rukách alebo hrudník, na ktorom budú prsia nakoniec pôsobiť menšie.

Pumpy na prsia

Vákuové pumpy na zväčšenie pŕs fungujú na princípe zlepšovania elasticity kože, a tým aj tvaru poprsia. Zmeny by malo byť poznať pri pravidelnom nosení (1 až 8 hodín denne). Určite to však nefunguje tak ako vákuová pumpa na mužské intímne partie. Prsia sa teda nezväčšia o niekoľko čísel.

Na to, aby pumpa na isté zväčšenie pŕs fungovala, musí mať žena dostatok prsného tkaniva a určite nesmie mať vyšší kalorický výdaj ako príjem. Niektoré pumpy vyzerajú ako športová podprsenka, takže sa dajú bez problémov nosiť pod oblečením.

Skutočný účinok na zväčšenie pŕs je síce otázny, napriek tomu majú vákuové pumpy na prsia svoje plusy – prsníky prekrvia podobne ako masáž a môže to byť aj zaujímavá intímna hra. Ak o to nestojíte, investujte radšej do niekoľkých kusov príjemných push-up podprseniek – efekt optického zväčšenia pŕs máte zaručený!

Krémy na zväčšenia pŕs

Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na krémy na zväčšenie poprsia. Zvyčajne obsahujú fytoestrogény – pochádzajú z rastlín, ale podobajú sa na estrogény ľudského organizmu. Využívajú sa ako prírodná alternatíva hormonálnej liečby.

Ich vplyv a význam pre ľudské telo je stále predmetom výskumov, no už dnes je jasné, že účinkujú prevažne aditívne. To znamená, že keď má žena nízku hladinu estrogénov, fytoestrogény sa naviažu na ich receptory a hladinu zvýšia. Keď však má žena vysokú hladinu estrogénov (takú má v reprodukčnom veku), fytoestrogény pôsobia antagonisticky – znižujú hladinu estrogénov. V krémoch na zväčšenie poprsia môžu fungovať podobne ako hormóny v antikoncepcii, keď je zväčšenie poprsia vedľajším účinkom. Ak to aj naozaj funguje, toto zväčšenie nie je trvalé na rozdiel od zväčšenia pŕs implantátom alebo tukom.

 

Aké prsia sú najlepšie?

Či sú malé, alebo veľké, plné alebo voľnejšie, najlepšie sú vždy zdravé prsia. Zodpovedná žena by nemala podceňovať preventívne prehliadky. S vedomím, že je zdravá, si potom môže dať chirurgicky upraviť veľkosť pŕs kedykoľvek. Ruky šikovného lekára to zvládnu. Oveľa náročnejšie je vrátiť prsníku zdravie.

MÁTE OTÁZKU? NAPÍŠTE NÁM. OBRATOM SA VÁM OZVEME!