Menu Zavrieť

Zväčšenie pŕs tukom: pre koho je vhodné?

Znie to ako ideálne riešenie: nechať si odsať tuk z bruška, stehien, zadku, vymodelovať krásnu postavu a ešte tým tukom zväčšiť prsia. Je to skutočne také jednoduché?

Je aj nie je. Autoaugmentácia – zväčšenie prsníkov vlastným tukom – je neinvazívny a takmer bezbolestný spôsob modelácie prsníkov. Tuk sa odsaje na problematických partiách, vyčistí sa a potom sa jemnou kanylou aplikuje do prsníkov.

Do tela sa nedostanú žiadne cudzie látky, nehrozí neprijatie ani opuzdrenie ako v prípade zväčšovania prsníkov implantátmi. Nehrozí prasknutie implantátu ani dlhá a nie úplne bezbolestná rekonvalescencia.

Metóda zväčšenia pŕs tukom však nie je vhodná pre každú ženu.

Ako sa to robí?

Skôr než si vysvetlíme dôvody, bude užitočné dozvedieť sa, ako sa zväčšovanie prsníkov tukom robí.

Ide o miniinvazívny ambulantný zákrok, po ktorom nezostávajú jazvy a ktorý sa robí v lokálnej anestézii.

Prvým krokom je liposukcia, teda odobratie (odsatie) dostatočného množstva tuku z iných častí tela ženy. Z bruška, stehien, zo zadku…

Platí, že treba odsať vždy viac tuku, než sa aplikuje, pretože tukové bunky sa následne čistia a zároveň sa po aplikácii do prsníkov časť tukového tkaniva vstrebe. Jednoducho sa v tele „stratí“ a neprispeje k vytvoreniu objemu.

Preto nie je jedno, akým postupom (prístrojom) liposukcia prebieha. Moderné prístroje a ruky šikovného skúseného operatéra dokážu odsať podkožný tuk s vysokou presnosťou. Žiadna žena predsa nechce mať pravý bok oblejší ako ľavý alebo mať priehlbinku na zadku. Ideálne je, ak sa na liposukciu používa prístroj, ktorý regeneruje kožu v prípade, že už bola ochabnutá. Lebo úprimne, niekedy vyzerajú lepšie mäkké krivky s trochou podkožného tuku ako natiahnutá ovisnutá koža…

Modelácia prsníkov tukom

Ako sme už spomenuli, po odobratí sa tuk musí vyčistiť od krvi a oleja. Tu sa tiež používajú rôzne postupy, ktoré majú vplyv na to, aké množstvo tuku sa po aplikácii do prsníkov rýchlo vstrebe do organizmu a nebude robiť objem.

Dlhodobo používaná centrifúga sa dnes javí ako menej vhodná možnosť.

Prečo to spomíname? Pretože keď si budete vyberať zdravotnícke zariadenie, kde si dáte upraviť prsia, odpovede na tieto otázky sú dôležité. Nechcete predsa zaplatiť nie úplne nízku cenu za zväčšenie pŕs tukom a v priebehu pár týždňov o svoj nový objem prísť.

Čistý tuk sa potom aplikuje jemnou kanylou do prsníkov. Ani táto fáza zákroku nebolí. Kam a koľko tuku lekár pichne, závisí od finálneho tvaru, ktorý si žena želá, a od šikovnosti a skúseností chirurga.

Príjemné benefity

Krátko po ambulantnom zväčšení pŕs vlastným tukom odchádza žena domov. Nie je dôvod, aby zostávala pod dozorom lekárov, pretože nemá rezné pooperačné rany a v tele má vlastné tkanivo – vlastný tuk a nie cudzie teleso, pri ktorom je vždy istá miera rizika neprijatia a snahy organizmu o jeho vypudenie.

Samozrejme, aj po zväčšení prsníkov vlastným tukom treba dva týždne nosiť sťahovaciu podprsenku a dodržiavať pokojový režim.

Nový objem a tvar poznať hneď. Trvá však až tri mesiace, kým prsníky nadobudnú stabilný vzhľad.

Po vložení prsných implantátov cíti žena na hrudi niekoľko týždňov po zákroku tlak. Implantáty totiž majú svoju hmotnosť. Tuk je oveľa ľahší a pocit tlaku nenastáva. Naopak, prsia sú vyplnené telu vlastným materiálom, a preto autenticky vyzerajú a prirodzene pôsobia aj pri dotyku.

Limity zväčšovania pŕs tukom

Prečo teda nie je metóda zväčšovania prsníkov tukom vhodná pre každú ženu, keď má toľko výhod?

Po prvé preto, že pokiaľ má žena prsia výrazne poklesnuté a chce ich zdvihnúť, aplikovaním tuku sa to nedá dosiahnuť.

Po druhé preto, že týmto spôsobom sa dajú prsia zväčšiť maximálne o jednu veľkosť. Niektoré zdroje uvádzajú zväčšenie až o dve čísla, ale podmienkou je na začiatku takmer plochý hrudník.

Dať si zväčšiť prsia tukom je tak vhodné najmä pre mladšie ženy s menším objemom poprsia. Zároveň však musia mať inde na tele dostatok tuku, ktorý sa dá odsať. Príliš chudá žena s minimom podkožného tuku zrejme nebude vhodná adeptka na výplň prsníkov vlastným tukom.

A aby toho nebolo málo, podmienkou pekného výsledku zväčšenia pŕs tukom je aj pevná pokožka na prsníkoch a pevné prsné svaly.

Kombinácia s implantátom

Na niektorých klinikách krásy aplikujú do prsníkov vlastný tuk aj ženám, ktoré už podstúpili chirurgické zväčšenie prsníkov implantátmi. Túto metódu odporúčajú v období, keď prsníky opäť poklesli.

Tuk sa vtedy aplikuje do horného oblúka prsníkov, ktoré potom pôsobia plnšie.

Či je možné upraviť a zlepšiť vzhľad pŕs autoaugmentáciou, dokáže vždy posúdiť iba lekár na základe fyziognómie ženy, stavu jej prsníkov a podľa toho, čo žena od zväčšenia očakáva.

Cena zväčšenia prsníkov vlastným tukom

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom stojí niekoľko tisíc eur. Cena za zákrok sa môže javiť relatívne nízka (najmä v porovnaní s augmentáciou), no treba brať do úvahy ešte cenu za liposukciu. Niekde je spoplatnená aj konzultácia u lekára.

Podčiarknuté a zrátané, cena za vyplnenie prsníkov tukom sa môže priblížiť k 10 000 € (v závislosti od počtu oblastí, kde sa odstráni tuk liposukciou).

Z pohľadu ceny sa výhodnejšie javí úprava prsníkov implantátmi.

Skúsenosti žien po zväčšení pŕs tukom

Koľko ľudí, toľko chutí a toľko skúseností. Ženy, ktoré si na výplň pŕs vlastným tukom vybrali dobrú kliniku, boli po zákroku spokojné. Aspoň do momentu, kým neschudli. Pretože ako išli dolu kilá, o objem prišli aj prsia zväčšené tukom.

Samozrejme, ženské telo sa v priebehu rokov mení, prsia nevynímajúc. Veľkosť a tvar prsníkov upravených implantátmi je trvalejší, ale aj takéto prsia sa menia.

Ženy, ktorým zväčšenie prsníkov tukom vyhovuje, podstupujú s odstupom času (minimálne 6 mesiacov) znovudoplnenie.

Prvé zväčšenie pŕs tukom sa urobilo pred 125 rokmi. Táto metóda sa teda používa oveľa dlhšie než prsné implantáty a postupy zákroku sa stále zdokonaľujú najmä vďaka novým zdravotníckym prístrojom na odsávanie a čistenie tuku. Trpezlivosť a skúsené ruky operatéra tiež zohrávajú vo výsledku veľkú úlohu.

Bez ohľadu na to, či už sú prsia upravené implantátmi, tukom alebo úplne prirodzené, stále platí, že najkrajšie sú zdravé prsia.