Menu Zavrieť

Hernia: Bolestivý problém, ktorý si žiada akútnu pozornosť

Oslabené svaly, opakované a najmä neprimerané namáhanie oblasti brucha alebo slabín, oslabená bránica, tlak na brucho… To sú dôvody, kvôli ktorým vniká v bruchu prietrž. Odborne sa jej hovorí hernia, ľudovo pruh. Nazývať ju môžete akokoľvek, jedno však isté – treba čím skôr vyhľadať lekára.

Pruh si nemôžete nevšimnúť. Okrem toho, že zabolí, na poškodenom mieste na bruchu alebo na slabinách sa vytvorí výrazná hrčka. Niekedy sa zdá, že ju viete prstami zatlačiť späť, ale stačí, aby ste si kýchli alebo sa zasmiali, a je späť.

Už to by mal byť varovný signál, že treba vyhľadať odbornú pomoc. Hernia má navyše tendenciu zväčšovať sa a okrem čoraz intenzívnejšej bolesti môže spôsobiť aj ďalšie problémy.

Dôležité vyšetrenie

Ďalšími príznakmi toho, že máte v oblasti slabín alebo brušnej dutiny pretrhnuté svaly či tkanivá, je pocit plnosti brucha aj napriek tomu, že ste hladný, problém s priechodnosťou čriev a pálenie záhy. Bolesť je vždy intenzívnejšia pri námahe než v pokoji.

Pri vyšetrení lekár vydutie ľahko uvidí alebo pocíti. Niekedy je však potrebné upresniť stav hernie CT vyšetrením.

Operácia pruhu

Lieky ani rehabilitácia tento problém nevyriešia. To, čo je pretrhnuté, treba jednoducho znova spojiť. Vyhľadajte preto najskôr všeobecného lekára, ktorý vás odporučí k chirurgovi. Neliečená hernia môže spôsobiť život ohrozujúci situáciu ako je obštrukcia čriev či priškrtenie čreva s prerušením jeho prekrvenia!

„V zásade sa každá hernia rieši operačným zákrokom, počas ktorého sa spevní bránka, respektíve brušná stena,“ hovorí odborník z našej kliniky, MUDr. Allen Dimov. „Spevňuje sa buď vlastnými tkanivami, alebo sieťkou.“

Jedinou výnimkou, kedy netreba operačný zákrok, je pupočná hernia u detí, ak nie je veľká a zahojí sa do piatich rokov veku dieťaťa.

Malé jazvy

Operácia pruhu sa robí v celkovej anestézii, ale nemusí po ňom zostať veľká jazva.

„Keď je to možné, herniu riešime laparoskopicky, kedy sú menšie nielen jazvy, ale aj bolesť a keďže ide o malé ranky, je aj rýchlejšia rekonvalescencia. Niekedy však situácia umožňuje chirurgovi urobiť iba klasický rez na koži,“ hovorí na rovinu lekár.

Prevencia je v opatrnosti

Po operácii treba dodržiavať stanovenú diétu a pokojový režim. Aj po úplnom zahojení jazvy je dôležité dbať na preventívne opatrenia, ktoré zabránia vzniku alebo opakovanému vytvoreniu hernie.

Pred každým cvičením sa dobre rozcvičte a zahrejte. Bremená dvíhajte v správnej polohe s prikrčenými kolenami a ohnutým chrbtom.

Medzi časté príčiny opakovaného vzniku hernií patrí fajčenie a oslabovanie vnútorných svalov. „Rizikovými faktormi sú aj nadváha a chronická zápcha. Ale stáva sa, že sa prietrž vytvorí aj v dôsledku silného zakašľania,“ uzatvára chirurg Allen Dimov.

Druhy hernií

Podľa miesta vzniku prietrže rozoznávame tieto druhy hernií:

  • slabinová – tvorí až 75 % všetkých hernií, postihuje viac mužov, prejavuje sa bolesťou pod semenníkmi
  • stehnová – vyskytuje sa u žien vo vyššom veku
  • pupočná – postihuje aj deti (10 až 20 % novorodencov)
  • hernia žalúdka – vzniká vtedy, keď časť žalúdka tlačí do hrudnej dutiny, postihuje napríklad tehotné ženy
  • pooperačná – dochádza k pretrhnutiu jazvou oslabených tkanív