Menu Zavrieť

Ako a kedy pomáha masírovanie pŕs?

Prsia si ako symbol ženstva zaslúžia prvotriednu starostlivosť a rozmaznávanie. Napríklad masážou pŕs, ktorá má okrem spevnenia aj mnohoraké ďalšie účinky.

Masírovanie pŕs môže byť príjemnou milostnou predohrou. Pokiaľ však nejde o pravidelnú aktivitu, masáž bude mať iba okamžité účinky vo forme uvoľnenia svalov a mysle a navodenia chuti na milovanie. Čo nie je málo.

Pravidelná masáž pŕs však prináša aj ďalšie benefity. Niektoré sú vedecky dokázané, na iné dôkazy neexistujú, ale sila placebo efektu je veľká a môže sa prejaviť aj na prsníkoch. Takže môžu byť naozaj o niečo pevnejšie alebo o máličko väčšie.

Účinky masáže pŕs

Pravidelná a správne robená masáž v závislosti od techniky môže mať nasledujúce účinky:

  • uvoľnenie svalstva (vedecky dokázané)
  • zvýšenie laktácie (vedecky dokázané)
  • uvoľnenie lymfatických uzlín (vedecky dokázané)
  • prevencia rakoviny (vedecky dokázané)
  • spevnenie tkanív (vedecky dokázané)
  • odstránenie bolesti a pocitu napätia v prsiach (dokázané)
  • zväčšenie prsníkov (nedostatok dát)
  • zvýšenie chuti na milovanie (dokázané vedecky aj životom)

Všetky zdroje, vedecké aj laické, zdôrazňujúce dôležitosť pravidelnosti, uvádzajú, že masáž pŕs by mala trvať 5 až 10 minút a mala by sa robiť aspoň raz za deň.

V našom uponáhľanom živote určite nie je jednoduché nájsť si ráno či večer toľko času len na svoje prsia. Na druhej strane dosiahnutie želaného účinku masáže prsníkov môže byť silná motivácia a čas sa nájde podľa motta: na čo chceme, na to si ho urobíme.

Masáž pŕs a ženskosť

Ženy, ktoré si prsia pravidelne masírujú alebo si ich nechávajú masírovať odborníkmi (napríklad počas tantrickej masáže), prisahajú, že okrem zdravotných a estetických benefitov masáž prsníkov pomáha uvoľňovať zranenia ženstva.

Odborníci odporúčajú venovať sa masáži prsníkov aj v období prechodu, keď je žena vystavená veľkým hormonálnym výkyvom. To je sprevádzané napätím a bolesťou v prsníkoch, od ktorej masáž uľaví. Zároveň je to fáza, keď ženy vďaka masáži v prsníku neraz objavia hrčku alebo uzlík – útvar, ktorý si žiada lekárske vyšetrenie.

Nemusí ísť zákonite o nádor, ale keby hrčka aj bola zhlukom bujnejúcich buniek, jej skoré odhalenie zásadne zvyšuje šance na vyliečenie.

Masírovanie prsníkov uvoľňuje

Ciele masáže pŕs môžu byť rôzne a tomu sa prispôsobí aj technika masírovania, ale VŽDY prináša uvoľnenie a úľavu prsníkom aj súvisiacim partiám – rukám, chrbtu, krku, hrudníku a lymfatickým uzlinám.

Mimoriadne dôležitá je pre ženy, ktoré v prsníkoch pociťujú bolesť. Či už v dôsledku predmenštruačného syndrómu (PMS), laktácie alebo somatizácie (prenesenie problému obvykle psychického pôvodu na úroveň fyzického tela).

Pri masáži pŕs sa uvoľnia stuhnuté lymfatické žľazy (škodí im najmä nosenie podprsenky nesprávnej veľkosti), systém ktorých pomáha z orgánov a tkanív odvádzať toxíny. Ich uvoľnením sa zlepší cirkulácia lymfatickej tekutiny v tele, čo už samo osebe prináša úľavu.

Masážou pŕs sa zároveň stimuluje tvorba hormónu lásky oxytocínu, ktorý pozitívne vplýva na náladu. Hormón redukuje bolesti spojené s PMS a pomáha chrániť prsníky pred rakovinovým bujnením tkanív.

Masáž prsníkov pri dojčení

Účinok masáže pri dojčení je jednoznačný a vedecky potvrdený: prináša úľavu naplneným prsníkom, uľahčuje dojčenie a podporuje laktáciu.

Lekári odporúčajú premasírovať prsníky 15 až 30 minút pred každým dojčením alebo odsávaním mlieka, ale bez použitia olejov alebo krémov, ktorých chuť by mohla bábätko odradiť od prisatia.

Nahrejte si ruky trením o seba a potom dvoma-troma prstami oba prsníky jemne masírujte krúživými pohybmi špirálovito po celom ich obvode od hrude až po dvorce. V smere hodinových ručičiek aj proti smeru hodinových ručičiek – ideálne je vystriedať oba smery.

Ak sú prsníky ťažké, masírujte každý zvlášť tak, že si jeden podložíte prstami jednej ruky a masírujete prstami druhej ruky. Krúživé pohyby robte najskôr na spodnej časti prsníka a potom na bokoch. To isté zopakujte na druhom prsníku.

Na záver jemne premasírujte bradavky medzi palcom a ukazovákom.

Správna technika masáže

Vo všeobecnosti neexistuje správny alebo nesprávny spôsob masáže pŕs. Nájdite si vlastný, ktorý vám robí dobre a cítite sa pri ňom príjemne.

Určite však platí, že masáž pŕs sa nerobí veľkým tlakom. Na stimuláciu tkanív, prekrvenie a rozprúdenie lymfatického obehu sa dajú použiť ako krúživé pohyby, tak hladké ťahy. S rýchlosťou, tlakom a pohybmi môžete experimentovať, kým nenájdete pre seba to pravé orechové.

Opatrné by mali byť ženy po liečbe rakoviny prsníka. Po ožarovaní či chirurgickom zákroku sú tkanivá citlivé a krehké, preto masáž patrí do rúk vyškoleného fyzioterapeuta.

Masáž na spevnenie poprsia

Zmeniť veľkosť a tvar prsníkov masážou nie je možné. To sa dá iba augmentáciou. Udržať však pevnú a pružnú kožu, ktorá prsníky drží v podstate ako podprsenka, môže byť nápomocné.

Základom je prekrvenie pokožky a stimulácia tvorby kolagénu a elastínu. Ich produkcia s vekom klesá, riešením je dostatočný pitný režim a suplementácia (dopĺňanie) týchto proteínov doplnkami výživy. Najlepšie sa vstrebávajú a zvnútra von pôsobia bioaktívne doplnky výživy v tekutej forme (na pitie).

Vhodnou vzpruhou a formou masáže pre prsia je aj sprcha. Pri každom sprchovaní sa na minútu zamerajte na svoje prsia. Jemný tlak vody a krúživé pohyby urobia svoje. Ak sa odvážite striedať teplú vodu so studenou, urobíte pre svoje prsia ešte viac. Ale pozor, na jemnú pokožku pŕs nie je vhodná ani horúca, ani úplne ľadová voda.

Oleje a krémy na masáž

Okrem obdobia dojčenia je účinné používať počas masáže prsníkov vhodné oleje alebo krémy. Uľahčia masírovanie a zároveň pokožku premastia a vyživia.

Ideálne sú prírodné oleje alebo oleje v bio kvalite – olivový, kokosový, levanduľový, nechtíkový alebo olej určený špeciálne na masáž jemných partií pŕs.

Olej môžete pred masážou mierne zohriať, samozrejme, nie v mikrovlnke. Použiť môžete detskú ohrievačku na mlieko alebo olej pred aplikáciou zohrejte v dlaniach tak, že budete trieť jednu o druhú.

Podobne príjemne ako oleje fungujú aj krémy určené na masáž pŕs.

Aj prsia si zaslúžia masku

Prsiam okrem masáže z času na čas určite nezaškodí ani vyživujúca maska. Vyskúšajte napríklad masku zo šalátovej uhorky, žĺtka a masla.

Uhorku ošúpte, nakrájajte, rozmixujte a zmiešajte so žĺtkom a 82-percentným maslom. Namiesto neho môžete použiť aj krém na prsia, bambucké maslo alebo vazelínu.

Takto pripravenú zmes si naneste na prsníky a nechajte pôsobiť 30 minút. Počas polhodinky v ideálnom prípade iba relaxujte pri príjemnej hudbe alebo dobrej knihe.

Potom si masku z pŕs opláchnite vlažnou vodou. Procedúru zakončite minútovou masážou chladnou vodou. Pokožka pŕs bude hydratovaná, vyživená a napnutá a prsníky budú naopak uvoľnené.

Pokiaľ nemusíte, na zvyšok dňa si už neobliekajte podprsenku a nechajte prsia voľne sa hýbať.