Menu Zavrieť

Abdominoplastika

Veľa ľudí  trápi nadmerne veľké brucho, ktoré je v nepomere k celkovej postave. Príčinou takéhoto stavu môže byť uvoľnená koža alebo ochabnuté svalstvo v dôsledku výraznej redukcie hmotnosti, po tehotenstve, ale aj v dôsledku rozostúpenia priamych brušných svalov a povolením brušnej steny. Významnou pomocou v týchto prípadoch môže byť abdominoplastika. Operácia spočíva v odstránení nadbytočného tuku a kože a spevnení svalov brušnej dutiny.

Pre koho je zákrok vhodný?

Plastickú operáciu brucha môžu podstúpiť muži aj ženy. Najčastejšími kandidátkami sú ženy po viacnásobnom tehotenstve, kedy pod vplyvom opakovanej zmeny hmotnosti a hormonálnych vplyvov došlo k uvoľneniu brušného svalstva a ochabnutiu pokožky v brušnej oblasti.Nerieši problém u mužov tzv. pivné brucho, keďže v tomto prípade sa tuk ukladá do brušnej dutiny, nie do podkožnej oblasti.Korekciu brušnej steny môžu podstúpiť muži aj ženy, a to aj vo vyššom veku, pokiaľ to umožňuje ich celkový zdravotný stav. Nie je však vhodná pre veľmi obéznych ľudí. Tým sa odporúča najskôr sa zbaviť podstatnej časti svojej hmotnosti a až potom pristúpiť ku korektívnej operácii. To isté platí pre ženy, ktoré plánujú ďalšie tehotenstvá. Operáciu by ste mali v takomto prípade podstúpiť až najskôr rok po pôrode, aby ste dožičili svojmu telu dostatok času na regeneráciu. Na druhej strane však k,  nie je prekážkou pre ďalšie tehotenstvo a pôrod.

Zásady pooperačnej starostlivosti a návrať k bežným činnostiam

Počas prvých dní po operácii bude vaše brucho zabandážované kompresným pásom a musíte počítať s bolestivosťou pri zmene polohy tela, pri nadychovaní, či zakašľaní.Keďže počas operácie dochádza k výrazným zmenám v brušnej dutine, nie je dobré zaťažovať tráviaci systém ťažkými a nevhodnými jedlami, kým si naše telo nezvykne na nové usporiadanie.Samozrejmosťou v pooperačnom režime je aj starostlivosť o jazvy, opuchy, či krvné podliatiny, na ošetrenie ktorých vám odporučíme vhodné prostriedky. V niektorých prípadoch môžete v prvých dňoch až týždňoch po operácií pociťovať mierny ťah v jazve, ktorému vám pomôže uľaviť mierny predklon. Ku svojim každodenným aktivitám a do zamestnania sa môžete vrátiť najskôr po 2 týždňoch od operácie, aj to len v prípade, že nemáte fyzicky nenáročné zamestnanie. V opačnom prípade je potrebné dobu rekonvalescencie predĺžiť najmenej na 4 týždne.

fotogaléria